Mire használd a magkrémeket? 9.rész: Sütik, torták, kekszek, fagyik…

Süteményekhez számos módon felhasználhatjuk a magkrémeket: sütik töltelékét teheted gazdagabbá velük, sajttortákat varázsolhatsz még ízletesebbekké, torták bevonatát teheted izgalmasabbá, újragondolhatod a klasszikusokat vagy kedvenc kekszed készítheted el velük.

Nézzünk egy-egy ötletet a fenti lehetőségekhez:

Mandulakrémes sajttorta

A következő sajttorta receptet Ötvös Zsuzsinak, a Praliné Paradicsom blog írójának köszönjük!

A klasszikus New York cheesecake felturbózott változata: a kekszes alap mandulával és amaretti keksszel készül, a sajtkrémes rétegbe mandulakrém kerül, a tetejére pedig pikáns meggyzselé jön.

Hozzávalók egy 18 cm-es tortaformához:

  •  70g amaretti keksz
  • 30g darált mandula
  • 35g vaj

Krémsajtos réteg:

  • 450g krémsajt (Philadelphia-jellegű vagy mascarpone)
  • 100g nádcukor
  • 1ek liszt
  • 80g Donum Terrae Mandulakrém
  • 2 tojás
  • 100g tejföl
  • 1 rúd vanília kikapart magjai

Meggyzselé:

  • 200g meggy ( fagyasztott)
  • 3g pektin
  • 2ek nádcukor
  • kevés reszelt tonkabab ( elhanyagolható)

Elkészítés:

  1. A kekszes alaphoz a kekszet a mandulával morzsásra aprítjuk, majd hozzákeverjük az olvasztott vajat. Egy kapcsos tortaforma aljába sütőpapírt vágunk, majd a forma aljában egy kanál hátával elegyengetjük-tömörítjük a vajas kekszmorzsát. 160°C-ra előmelegített sütőben 10 percig sütjük.
  2. A krémsajtos réteghez az összes hozzávalót egyneművé keverjük egy kézi habverő segítségével. Ráöntjük a kekszes alapra, és 160°C-os sütőben kb. 35 percig sütjük. Akkor jó, amikor már teljesen megszilárdult a teteje, a szélén pedig épphogy elkezdett pirulni. Hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni.
  3. A meggyzseléhez a meggyet botmixerrel pürésítjük, belereszeljük a tonkababot, majd melegíteni kezdjük. Mikor már gőzöl, hozzákeverjük a cukorral elkevert pektint, és folyamatosan keverve egy-két percig rotyogtatva főzzük. A sajtkrémes rétegre öntjük.
  4. Egy éjszakára hűtőbe tesszük a sajttortát.
  5. Tipp: Ha van kész meggylekvár otthon, kínálhatjuk azt is a torta mellé a zselés réteg helyett!

 

Édes és sós kekszeket, rágcsákat készíthetünk velük

Ez a téma ugyancsak a lehetőségek tárháza. Mogyoró, dió, mandula, kesudió,… sőt! Még tökmagkrémes kekszet is készíthetsz! Ide sorolnám a sós ropogtatni valókat, mind például a grissini- ebből is van például egy földimogyorós és egy tökmagos verziónk, de ezdek alapján mindenkki elkészítheti a számára legkedvesebb variációt.

Itt van egy édes mogyorókrémes keksz, ahogy én szeretem,  és egy sós Tökmagkrémes Nagy  Robitól:

Mogyorós-csokis keksz

Hozzávalók:

  • 180g liszt
  • ¾ kk étkezési szódabikarbóna
  • ½ kk sütőpor
  • ½ kk só
  • 100g puha vaj
  • 100g Donum Terrae Mogyorókrém
  • 150g barna cukor
  • 1 nagy tojás
  • 1kk vanília kivonat
  • 100g étcsokoládé ( mini csók, vagy apróbb darabokra vágva)
    (ha szeretnénk, növelhetjük a csoki mennyiségét, illetve durvára tört mogyorót is tehetünk még a tésztához)

 

Elkészítés:


Egy tálban keverjük össze a lisztet, szódát, sütőport és a sót. Egy másikban keverjük a mogyorókrémet a vajjal és a cukorral habosra, a végén adjuk hozzá a tojást és a vaníliát, jól dolgozzuk bele a masszába. Adjuk hozzá a száraz keveréket majd a végén forgassuk bele a csokoládé darabkákat. Formáljunk belőle gombócot, csavarjuk folpackba és legalább két órára tegyük a hűtőbe. (Akár egész éjszakára is otthagyhatjuk, mielőtt felszeletelnénk, hagyjuk egy kicsit megpuhulni szobahőmérsékleten).
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Sütőpapírral béleljük ki a tepsit. A tésztából formáljunk kb. 3cm ármérőjű gombócokat, ezeket egymástól nagyjából ugyanilyen távolságra helyezzük a sütőpapírra. 12-15 perc alatt süssük aranybarnára.

És íme a pofon egyszerű grissini:

Hozzávalók:

 

Elkészítés:

Szitáljuk a lisztet egy tálba és adjuk hozzá a sót, a tökmagkrémet valamint a kecskesajtot ill. túrót. 2-3ek vízzel gyorsan gyúrjunk belőle egy tésztát. Ha összeállt, csomagoljuk fóliába és hagyjuk legalább 30 percig a hűtőben pihenni. Borítsunk be egy tepsit sütőpapírral és melegítsük elő a sütőt 200°C-ra. Szaggassunk kb. evőkanál méretű darabokat a tésztából és görgetve nyújtsuk kb. toll vastagságú hosszú rudakká. Helyezzük el a tésztacsíkokat egymás mellett a tepsin, majd a 200°C-os sütőben süssük 12-15 perc alatt ropogósra és enyhén barnára.

 

Sokak kedvence a palacsinta sem marad ki a magkrémekkel készíthető finomságok sorából. A magkrémeket felhasználhatod a palacsinta tésztájához, de töltelékként is. Mutatok mindkettőre egy-egy megoldást:

Mandulakrémes kelt palacsinta áfonyaecetes aszaltszilvával

Hozzávalók 4 éhes főre:

  • 16 dkg rétesliszt
  • 4 dl tej
  • 3-4 ek Donum Terrae Mandulakrém
  • 4 tojás
  • 2 ek nádcukor
  • 2 ek vaníliás cukor
  • 6 dkg olvasztott vaj
  • 2 dkg élesztő

    Aszalt szilvás ragu:
  • 20 dkg aszalt szilva
  • 2 dl vörösbor
  • 2-3 ek nádcukor
  • 1 tk fahéj
  • 2-3 ek áfonyaecet

Elkészítés:

Az egész egy csomag aszalt szilvával kezdődött. Mivel a főételhez végül nem tudtuk felhasználni, palacsintát viszont mindenképpen szerettünk volna enni, a neten néztünk megoldás után. Rábukkantunk egy receptre, amit egy kicsit Donum Terrae-sítettünk és nagyon finom lett!

Az élesztőt elmorzsoljuk a liszttel, majd hozzáadjuk a felolvasztott vajat, langyos tejet, tojást, mandulakrémet, cukrot, és lehetőleg habverővel simára keverjük. Sűrű palacsintatésztát kapunk. Félretesszük pihenni jó háromnegyed órára, amíg a tészta kissé megemelkedik, és tele lesz buborékokkal (vigyázat: ideális körülmények között a tészta virgonc életre kel a tálban, ügyeljünk, nehogy kifusson belőle!)

A megkelt tésztából kis merőkanálnyi halmokat adagolva vastagabb, duci palacsintákat sütünk. Ha teflon serpenyőt használunk, nincs szükség további zsiradék hozzáadására, ha nem, akkor viszont minden sütés előtt olajozzuk meg a serpenyőt.

Az aszalt szilvás szószt a következőképpen készítettük: nálunk alapvetés, hogy még ha nem is tudjuk, mi lesz az aszalt szilvából, az biztos, hogy egy éjszakára finom (vagy akár kevésbé finom) vörösborba beáztatjuk, a szilva pedig másnapra szépen teleszívja magát a nedűvel, s finomra puhul. Az így beáztatott szilvát a borral együtt feltesszük melegíteni, hozzáadjuk a nádcukrot, a fahéjat és az áfonyaecetet, annyit, hogy az édes és a savas ízek számunkra kellemes harmóniába keveredjenek egymással. Lassan felforraljuk a szilvát, majd a gyümölcsök felét kihalásszuk és összeturmixoljuk, aztán visszaadagoljuk a szószhoz, így sűrítve azt. Az egészben maradt porhanyós gyümölcsöket nem bántjuk.

A palacsintákat még melegen, az aszalt szilvás raguval megfürdetve tálaljuk.

Tipp:Ha palacsinta tölteléket szeretnél, nekem ez a kedvencem: Házi nutella

Hozzávalók:

25g jó minőségű tejcsokoládé

25g jó minőségű étcsokoládé ( 64 vagy 72%-os)

2 kk Donum Terrae Mogyorókrém

Elkészítés:

Gőz fölött egy edényben olvasszuk fel a csokoládét, majd adjuk hozzá a mogyorókrémet és keverjük simára. A Nutella a nyomába sem ér, én mondom! Aki édesebben szereti, készítheti csak tejcsololádéval, aki kevésbé édesen, az használhat csak étcsokoládét. Tapasztalataim szerint a kettő vegyítése adja az ideális egyensúlyt. Ahogy hűl, úgy szilárdul, gőz fölött újra lággyá varázsolhatjuk.

 

Az édességek sorából nem maradhat ki a Fagylalt sem! ( Ha nem bíbelődnél vele, és esetleg Budapesten élsz, ajánlom figyelmedbe az Etele téren található Erdős és fiai cukrászdát. Minden fagyijuk Isteni, de a legjobb a Tökmag! Szerinted milyen Tökmagkrémből készül? ;))  Ötvös Zsuzsi fagyik terén is szeret kalandozni, van is néhány csúcs receptje.

Ezt a témakört nem is magyarázom nagyon, egy csodás recept ismét Ötvös Zsuzsitól (Praliné Paradicsom) kedvcsinálónak:

Sósmogyoró fagylalt karamellszósszal

Hozzávalók:

Fagyialap:

– 3 tojássárga

– 80 g világos nádcukor

– 300 g tej

– 90 g földimogyorókrém (Donum Terrae)

– 150 g habtejszín

– jó nagy csipet fleur de sel (tengeri sóvirág)

Karamellszósz:

– 70 g világos nádcukor

– 45 g forró habtejszín

– 15 g akácméz

– 20 g vaj

– egy csipet fleur de sel

 

– egy-két maréknyi egész földimogyoró

 

A fagyialaphoz a tojássárgákat a nádcukorral és a tejjel alacsony tűzön, folyamatos kavargatás mellett besűrítem. A tojásos alaphoz botmixer segítségével hozzákeverem a földimogyorókrémet, majd a hideg habtejszínt. Ekkor jöhet a fleur de sel: érdemes itt kóstolgatni, de azt bele kell kalkulálni, hogy fagyottan egy kicsit kevésbé intenzív a sósság is (ahogy az édesség), így az ideálisnál egy picit sósabbra érdemes beállítani. A fagyialapot teljesen kihűtöm.

 

A karamellszószhoz a cukor felét a mézzel alacsony tűzön teljesen felolvasztom. Ekkor hozzáadom a maradék cukrot, és sötét borostyánszínűre karamellizálom. A karamellhez nagyon óvatosan(!!) hozzákeverem a forró habtejszínt, majd ha simára kevertem, mehet bele a vaj és a fleur de sel. Szobahőmérsékletűre hűtöm.

 

A kész fagyialapot fagylaltgépben kifagyasztom. A sósmogyorós fagyi felét egy laposabb műanyag tálba öntöm, majd rácsurgatom a karamellszósz felét, és alaposan megszórom egész mogyorószemekkel. Erre jön a fagyi másik fele, a tetejére pedig a maradék karamellszósz és újabb adag sós földimogyoró. Fagyasztóba teszem, míg teljesen meg nem fagy.

Fayigép hiányában a következőképpen tudod megfelelő állagúra készíteni a fagyit: az alapot tegyük egy lapos dobozban a fagyasztóba, és jó félóránként keverjük át botmixerrel, hogy megelőzzük a jégkristályok képződését.

Készítettem egy kisokost, amelyben összefoglaltam a magkrémek felhasználási területeit, receptötletekkel és egészségre gyakorolt jótékony hatásaival. Ha szeretnéd, ide kattintva letöltheted a teljes e-bookot!