Iskolakezdés együtt jár az elhatározással, hogy akkor most odafigyelek arra, hogy mit fog enni a gyermekem a főétkezések között. Lehetőleg legyen finom, tartson ki a következő étkezésig, szolgálja kis szervezetének fejlődését. Ebben a mini sorozatban szeretnék néhány ötletet adni, hogy bővíthesd a repertoárod uzsonna/tízórai fronton, hátha találsz közöttük olyan megoldást, amit gyermeked szívesen fogyaszt és még esetleg egészségesebb is, mint az iskolai büfé kínálata.
Fontosnak tartom néhány szóban összefoglalni, hogy mi is a baj a feldolgozott élelmiszerekkel, édességekkel, cukros üdítőkkel, azok rendszeres fogyasztása miként befolyásolja a fejlődő szervezetet.
- cukor
- tartósítószerek
- adalékanyagok
- színezékek
- koffein
- térfogatnövelők
Ezek mind ott sorakoznak a büfék polcain és a hűtőkben.
A finomított cukor felpörgeti a szervezetet, de gyorsan ki is meríti. Tartós fogyasztása az emésztőhormonok hatékonyságát ronthatják, és más módon is negatív hatással kehet a fejlődő szervezetre. A túlzott mennyiségű cukor bevitele idővel cukorbetegséghez, gyenge emésztéshez, elhízáshoz vezet.
Tartósítószerek, adalékanyagok és mesterséges színezékek, térfogatnövelők allergiát okozhatnak, károsíthatják az idegrendszert, a hormonháztartást, valamint amit a máj már nem tud kiválasztani az zsírként elraktározza, így ezek az anyagok szintén hozzájárulhatnak a gyermekkori elhízás kialakulásához.
Tiszta horror, nem is szeretném ezt a témát hosszabban fejtegetni.
Mi ezt szeretnénk megelőzni azáltal, hogy mindent bevetünk a “tiszta- táplálkozás” fontosságának egyre szélesebb körben történő megismertetésével.
Mielőtt belecsapnánk a trükkök-praktikák-receptek lecsójába, nézzük meg, hogy milyen szempontokat is kell(ene) figyelembe vennünk a gyerkőc tízóraijának és uzsonnájának összeállításakor persze amellett az alapvető elvárás mellett, hogy megegye,amit készítünk.
Az iskolában a gyerekeknek fokozott koncentrációra van szükségük a tanultak elsajátításához, memorizálásához. Figyeljünk rá, hogy legyen a tízóraiban/ uzsonnában megfelelő mennyiségű fehérje, lassan felszívódó szénhidrát, esszenciális zsírsavak, rost, persze megfelelő vitamin és ásványi anyag. Ugyanis ezek a tápanyagok segítik az agyműködést, koncentrációt, javítják a memóriát.
Ételek-alapanyagok amelyek kiemelten gazdagok a fentiekben például a
– babfélék
– halak
– mogyorófélék és magok
– teljes kiőrlésű gabonák
– bogyós gyümölcsök.
Ezek közül az ételcsoportok közül mindennap igyekezzünk tenni az uzsonnásdobozba- valamilyen formában.
Első receptünk egy magvakkal- magkrémmel és áfonyával készült muffin, amely kellőképpen eltelíti a gyerkőcöt a következő étkezésig, édes- az szinte mindig garancia a sikerre, a benne lévő magkrém biztosítja a megfelelő fehérje forrást és esszeciális zsírsavakat, rostokat a teljes kiőrlésű lisztből nyerjük, az áfonya pedig tele van antioxidánssal.
Ne ijedj meg a hosszú listától, a legtöbb hozzávaló ott lapul a kamrád polcain 😉
Hozzávalók:
- 2 érett banán
- 100g áfonya -friss vagy fagyasztott
- 1 nagy tojás
- 50g lágy zabpehely
- 50 g Donum Terrae Mandula- vagy Kesu- vagy Földimogyorókrém
- 100g sima liszt
- 100g teljes kiőrlésű liszt
- 1 kk sütőpor
- 1/2 kk szódabikarbóna
- 2 ek méz
- 1 pohár görög joghurt- vagy sima natur joghurt
- 1 kk vanília kivonat-vagy fél vaníliarúd kikapart magja
- nagy csipet só
- szelelelt mandula vagy földimogyoró vagy kesu dízsítéshez
Elkészítés:
Egy tálban robotgéppel keverjük simára a joghurtot, tojást, banánokat, vaníliát, magkrémet és a mézet.
Egy másik tálban keverjük össze a száraz hozzávalókat: a kétféle lisztet, zabpelyhet, sót, szódabikarbónát, sütőport és az áfonyát.
A száraz keveréket forgassuk bele a nedves masszába- ügyeljünk, hogy az áfonyát ne nagyon törjük össze.
Muffinformákba tegyünk papírkapszlikat, vagy bélljük ki sütőpapírral és 3/4-ig töltsük bele a masszát.
180 fokra előmelegített sütűben 20-25 perc alatt süssük aranybarnára. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy valóban megsült-e.
Van benne bogyós gyümölcs, B-vitaminban gazdag banán, magkrém az energiáért és a koncentrációért, zab a rostokért.