Beszélgetés Kicsi Vúval a kínai gyógyító konyha és a magolajok,magkrémek,gyümöcsecetek kapcsolatáról

IMG_3539_resizeKicsi Vút, azaz Farkas Vikit már néhány éve ismerem, követem, ő pedig lelkes felhasználója a Donum Terrae termékeknek 🙂 Egy ideje tágra nyílt szemekkel, elmével és boldog gyomorral tanulom tőle a kínai gyógyító konyha rejtelmeit. Viki az elmúlt években szorgalmasan képezte magát Ausztriában  5elem témában, és szakértője lett- itthon szinte egyedüliként- ennek a területnek. Számomra nagyon fontos, hogy tudatosan használjam a konyhai alapanyagokat, így nagyon megörültem neki, amikor megtudtam, hogy  megszerzett tudását végre megosztja az itthoni közönséggel is! Készítettem vele egy rövid interjút, hogy megtudjam- és boldogan megoszthassam 🙂 – milyen kapcsolatban áll az 5elem konyha a magolajokkal, magkrémekkel és gyümölcsecetekkel.

 

Viki, az 5elem konyhában milyen szerepet töltenek be az olajos magvak, illetve a belőlük készült olajok, magkrémek?

A kínai gyógyító konyha az olajos magokat értékes jing-táplálékként tartja számon. Ez azt jelenti, hogy minden dió- és mogyoróféle táplálja az életesszenciát, a vesénkben őrzött energiatartalékot. Minél apróbb a mag, annál táplálóbb – nem véletlen, hogy a kínaiak a szezámmagot tartják terápiásan a legértékesebbnek, különösen a fekete szezámnak tulajdonítanak fiatalító, élethosszabbító hatást.

A magfélék és íkortekompot-430x283gy a belőlük készült magkrémek és hidegen sajtolt olajok is elsősorban a vért és a jint táplálják, azaz a testedet felépítő szubsztanciákat szaporítják, erősítik (a csontokat, szöveteket stb.). Emellett magas olajtartalmuknál fogva nedvesítik a vastagbelet, székrekedés ellen is alkalmazhatók. Mivel nagyon táplálóak, ezért nagyobb mennyiségben nyálkásítanak, belső nedvességet okoznak – ezért nem szabad velük túlzásba esni. A gyógyételeknél mindig a rendszeresség a kulcs, nem az egyszerre elfogyasztott mennyiség. Ha minden nap eszel kb egy evőkanálnyi olajos magot vagy ugyanennyi magkrémet, akkor hosszú távon meg lesz a hatása.
A mindennapokban Te hogyan szoktad használni őket, van-e esetleg kedvenced?

A magkrémeket két dologra szoktam használni rendszeresen: reggelente keverek 1-2 teáskanállal a kásánkba, este pedig sült zöldségek mellé vagy salátákhoz készítek belőlük villámgyors öntetet vízzel, joghurttal vagy tejföllel kikeverve. Ez utóbbira a szezámkrém és a tökmagkrém különösen alkalmas.karfiol_steak_quinoa_620
A hidegen sajtolt olajokból (dióolaj, szezámolaj, lenolaj) szintén a reggeli kásámra szoktam csorgatni egy keveset, de krémlevesekbe, wokos ételekbe is gyakran forgatok belőlük a főzés befejeztével.
A kedvencem az olajok közül a pirított szezámolaj, imádom a füstös, karakteres ízét. A magkrémek közül a szezámot, a tökmagot és a diókrémet használom a legtöbbet.

Így, hogy itt a jó idő, az olajokat salátákon használjuk leginkább, de a magkrémekkel kapcsolatban az a benyomás, hogy inkább hűvösebb időben esnek jól. Te tavaszal, nyáron mibe teszed őket, az 5elem konyha szerint mi ilyenkor a legoptimálisabb felhasználási formájuk?

Ahogy mondtam, az önteteket nagyon fel tudják dobni. Szeretem a mediterrán és az arab konyhát, sokszor csinálok grillezett zöldségeket, például vékonyra szeletelt padlizsánszeleteket lesütök egy serpenyőben és összeforgatom diókrémmel, kis fokhagymával kikevert joghurttal. Nagyon finom vacsora. Ha valamilyen gyümölcslevest főzök, abba is szoktam tenni ízesítőnek magkrémet, mandulakrémet, diókrémet például. De házi fagyik, turmixok ízesítéséhez is el tudom őket képzelni.

Mi a helyzet az ecetekkel? Azok is beleilleszthetőek ebbe a szellemiségbe?

kcsi vúA jó minőségű, hagyományos eljárással készült ecetek egészséges ételízesítők. Energetikai szempontból fontos tudni róluk, hogy melegítő hatásúak, megmozgatják a csít (az életenergiát) és a vért. Emellett méregtelenítenek, feloldják a belső blokádokat. Minden belső hideg problémánál gyógyétel az ecet, tehát például fájdalmas menstruáció, gyenge emésztés, fázósság esetén. Épp a melegítő hatása miatt viszont belső meleg állapotoknál (pl. vér-hiány, migrén, magas vérnyomás, álmatlanság) érdemes inkább citromlével, lime-lével helyettesíteni. Ha nagyon kipirulsz tőle, megfájdul a fejed, az annak a jele, hogy túl meleg az ecet az alkatodnak.
Akinek még ismeretlen terület esetleg az 5elem konyha világa, még nem próbált magkrémet, gyümölcsecetet és az olajokkal sem igazán tudja, mihez kezdjen, mi a tanácsod, mi a legegyszerűbb módja szerinted megismerkedni ezekkel az alapanyagokkal és ezzel a konyhával? 

Mindkét blogomon (Étel, ital, kicsi Vú és Kicsi Vú 5 elem konyhája) vannak fent receptek az említett hozzávalókkal. A meleg reggelik, kásák például jó ujjgyakorlatok, ha 5 elemesen készíted el őket, meg fogsz lepődni, mennyire ízgazdagok tudnak lenni. A gyerekek is könnyen megszeretik. Ha valakit mélyebben érdekel ez a fajta szemlélet (a kínaiak energetikai szemlélete és az étellel való gyógyítás), az június 20-ig még jelentkezhet a 4 hetes nyári email-tanfolyamomra, ahol 16 levélben sok receptet és elméleti tudást megosztok a nyári alapanyagokkal kapcsolatban. Erről részletes tematika a blogomon olvasható.

Én a nyári tanfolyamon (is) “ott leszek”, tarts velem Te is!

Hasznos linkek:

http://kicsivu.hu/

http://5elemkonyha.hu/

http://5elemkonyha.hu/nyari-taplalkozas-5-elemesen/

IMG_3625_resize