Tavaszi megújulás lépésről-lépésre

A télnek már vége (hurrá, hurrá, hurrá!!!) , de a tavasz még nincs teljesen itt. A magam részéről az első napsugarakkal együtt számítottam az első friss zöldségekre, és csalódnom kellett, hogy még alig van valami friss a zöldségesnél. Ami persze természetes is, de azzal, hogy süt a nap, érzem, hogy a szervezetem is kevésbé kívánja azokat a dolgokat, amikért odavolt akár 1-2 hete. Megkérdeztem Farkas Vikit- akit csak Kicsi Vúként emlegetek sokszor, hogy a kínai gyógyító konyha mit tanácsol ilyenkor. 

 

Viki, az 5 elem konyha mit javasol erre az átmeneti időszakra?

Tényleg nehezebb időszak ez gasztronómiailag, mert a testünk már érzi a tavaszt, megpezsdül a vér,
vágyunk a szabadba és a friss, ropogós zöldekre is. Ez utóbbira viszont kicsit várni kell, de addig is könnyíthetünk az étrendünkön rövidebb főzési idővel, több zöldséggel, könnyebb ételekkel, díszítésként friss zöldfűszerekkel, csírákkal.

Tavasszal a májunkat kell formába hoznunk, ebben pedig az édeskés gyökérzöldségek lehetnek segítségünkre – az édes íz ugyanis harmonizálja a májat. Egy céklakrémleves pici friss tormával ízesítve vagy egy sárgarépakrémleves retekcsírával megszórva például igazi átmeneti tavaszi étel.

 

Hogyan kezdjünk el változtatni a főzési megoldásokat illetően? 

Felejtsük el egy időre a téli főzési technikákat: a hosszan főzést, sütőben sütést, és cseréljük le a nehezebb, tartalmasabb téli alapanyagokat könnyebbekre. Kevesebb zsiradék, kevesebb hús, kímélő konyhatechnikák. Itt van a wokozás és a párolás ideje, a bő olajban sütést, panírozást pedig felejtsük el egy időre.

 

Milyen alapanyagokat helyezzünk előtérbe? 

Ahhoz, hogy tehermentesítsük az emésztőrendszerünket, nem kell feltétlenül szigorú böjtbe kezdeni. Ha csak annyit teszünk, hogy ipari kaják, bolti termékek helyett magunk főzte ételeket eszünk, sok zöldséggel, gabonával, könnyű húsokkal, azzal már könnyítünk a májunkon. Ha az édességeket és a kenyérféléket, pékárukat is ki tudjuk iktatni egy időre, azzal nagyban segítjük a tavaszi megújulást.

 

Illetve, ha kicsit kimozdulunk a konyhából, a környezetünket, közérzetünket hogyan készítsük fel a közelgő tavaszra?

Éljünk harmóniában az évszakokkal, hallgassunk az ösztöneinkre. A téli szunnyadás után a természetben tavasszal feltör az energia – ez bennünk is ugyanúgy lejátszódik. Természetes, ha vágyunk a szabadba, kirándulni, sétálni, sportolni szeretnénk – ezeket a vágyakat ne nyomjuk el időhiányra hivatkozva. Jót tesz a szemnek, ha az eget kémleljük vagy sárkányt eregetünk, a méregtelenítést pedig azzal is támogathatjuk, ha az otthonunkból eltávolítjuk a „lerakódásokat”, azaz a télen felgyűlt felesleges holmikat. Engedjük el a régit, hagyjuk, hogy új dolgok áramoljanak az életünkbe.

 

És a végére itt egy tavaszi édesburgonya krémleves recept:

Hozzávalók:

4 személyre:

  • kevés olívaolaj vagy kókuszzsír
  • 2 szál újhagyma
  • 3 nagyobb édesburgonya
  • 5 dkg zeller
  • 2 savanykás alma
  • icipici fehér bors
  • 1-2 tk citromlé
  • késhegynyi őrölt kurkuma
  • 1 púpozott tk Donum Terrae KesudiókrémA tetejére:
  • 1 marék napraforgómag szárazon megpirítva
  • retekcsíra vagy rukkola felaprítva
  • extraszűz olívaolaj

Elkészítés:

A zöldségeket és az almákat meghámozzuk, falatnyi kockákra vágjuk. Az újhagymát is megtisztítjuk, a fehér és a világos részét felkarikázzuk (a sötétzöld részt félretesszük a díszítéshez).

Egy nagy fazékban kevés olajat vagy kókuszzsírt hevítünk és megpároljuk rajta az újhagymakarikákat. Utána hozzáadjuk az édesburgonya és a zellerkockákat, átforgatjuk, picike fehérborssal és sóval ízesítjük és felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi épp ellepi. Fedő alatt puhára főzzük a zöldségeket. Mikor már nagyjából megpuhultak, beleforgatjuk az almakockákat is. kevés citromlével, kurkumával ízesítjük, belekeverünk 1 púpozott tk kesuvajat és miután elzártuk a gázt, egy botmixerrel pürésítjük a levest.

Tálaláskor megszórjuk a maradék újhagymazölddel, egy kis retekcsírával vagy aprított rukkolával, szárazon pirított napraforgómaggal és meglocsoljuk kevés jó minőségű olívaolajjal.

Ha tetszett a recept és szeretnél többet megtudni a kínai gyógyító konyha rejtelmeiről, látogass el  a http://5elemkonyha.hu/  oldalra vagy Kicsi Vú 5 elem konyhája facebook oldalára! 🙂

És a bónusz jó hír: épp most indul a jelentkezés Viki Tavaszi megújulás tanfolyamára! 🙂